Deniz
KILINÇ

Norm Dijital Teknolojiden Sorumlu Direktör

Norm Dijital Teknolojiden Sorumlu Direktör

Yazılım Geliştirme, Yapay Zeka ve Ürün Yönetimi alanlarında 20 yıldan fazla özel sektör deneyimine sahip olup, Türkiye’deki önemli yazılım ve teknoloji şirketlerinde yazılım mühendisliği, yazılım mimarlığı, departman müdürlüğü, direktörlük ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. 15 yıl boyunca akademik ve profesyonel kariyerini birlikte sürdürmüştür.

Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde tamamlayan Dr. Kılınç, aynı bölümden 2010 yılında Doktora unvanını almaya hak kazanmıştır. 2013-2019 yılları arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak çalışan Dr. Kılınç 2013-2016 yılları arasında Celal Bayar Üniversitesi BAUM (Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi) müdürlüğü de yaparak üniversite yazılım otomasyonlarının süreçlerini yönetmiştir.

2017 yılında Doçent unvanını almaya hak kazanan Dr. Kılınç 2019-2023 arasında İzmir Bakırçay Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca aynı üniversitenin Mekansal Veri Modelleme ve Veri Analitiği Araştırma Merkez müdürlüğünü de yürütmüştür. Veri bilimi, makine öğrenmesi ve derin öğrenme alanlarında 70'den fazla bildiri ve makaleye ek olarak; "XML Teknolojileri", "Uygulamalarla Veri Bilimi", "Geleceğin Meslekleri" ve "Nesne Tabanlı Analiz" kitaplarını yazarak hem sektöre hem de akademiye katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda Akademik Girişimci de olan Dr. Kılınç 2020 yılında KalybeAI isimli yapay zeka projeleri odaklı şirketini kurmuş ve 6.ayında ilk yatırımını alarak yurtdışında öncelikle sağlık alanında yapay zeka ürünleri projeler gerçekleştirmiştir. 2023 Ocak ayında Profesör ünvanlını alan Dr. Kılınç, 2023 Nisan ayında Norm Digital şirketinde, Yazılım ve Yapay Zeka Teknoloji Direktörü olarak görev yapmakta ve şirketi CTO olarak temsil etmektedir.