Mert
ORUZ

Arkas Holding CIO

Arkas Holding CIO

1974 yılında İzmir de doğan Mert  Oruz , İzmir Atatürk lisesi mezunudur. Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitiren Oruz, 1996 yılında Sepiciler Holding’te Yazilim Mühendisi olarak işe başladı. Aynı şirkette sırasıyla, Bilgi İşlem Şefi ve Bilgi İşlem Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

2000 yılında Teba Şirketler Grubu’na Bilgi Sistemleri Müdürü olarak transfer oldu. 2003 yılına kadar bu gorevi sürdüren Oruz, 2004 yılında Arkas Holding’in Bilgi Teknolojileri firması BİMAR’da Musteri İliskileri Müdürü olarak göreve başladı. 2008 yılından beri Arkas Holding’te CIO görevine devam etmektedir.

Türkiye’de birden fazla CIO organizasyonunda görev alan Oruz, 2011 yılından beri IDC’nin uluslararası danışma kurulunda görev yapmaktadır. Çeşitli yıllarda yerel ve uluslarası şirketlerin, yayın kuruluşlarının yaptığı değerlendirmelerde yılın CIO su ödülüne layik görülmüştür. En son 2022 yılında Fortune dergisinin “Geleceğe yön veren 50 Teknoloji lideri “ arasında gösterilmiştir.

Ege Üniversitesi ve IDC firmasının danışma kurulu üyesi olan Mert Oruz, aynı zamanda Bilgi teknolojilerinin iş yaşam döngüsüne etkisi ve dijital Dünya’nın getirdikleri konularında üniversitelerde konuşmalar yapmaktadır.

Yelken tutkusu olan , Arkas Spor Kulübünde yelken şube başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliğini yürütmekte olan Oruz, profesyonel yarışçı olarak Türkiye’de yapılan yat yarışlarına da katilmaktadır.

Oruz evli ve 1 çocuk babasıdır.