Süreyya
CİLİV

Kuika Yönetim Kurulu Başkanı

Kuika Yönetim Kurulu Başkanı

Süreyya Ciliv, Turkcell’ın eski CEO’su, şu anda System Optima, System Capital, Kuika Inc.‘in Başkanı ve Crescenta Biosciences, Inc.‘te ana yatırımcı/yönetim kurulu üyesidir.

Süreyya, 1981 yılında Michigan Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği alanında summa cum laude derecesi ile mezun oldu. Harvard Business School’dan 1983 yılında MBA derecesi aldı.

Ciliv, 2007-2015 yılları arasında Turkcell’ı yönetti ve 9 ülkede 72 milyon abonesi olan şirket, mobil ve fiber genişbant ağı, mobil ve online hizmetler kurarak en iyi sınıf hizmetler sunmuştur. Piyasa değeri 6.5 milyar dolar dan 26 milyar dolara yükselmiştir. Turkcell, telekomünikasyon ve mobil hizmetlerde dünya çapında lider olarak tanınmış ve Türkiye’de 8 yılda 7 kez “En Beğenilen Şirket” seçilmiştir. Turkcell, NYSE’de olan ilk ve tek Türk şirketidir.

Ciliv, 2009 yılında “Küresel Telekomünikasyon Endüstrisi YILIN CEO’su” seçilmiştir.

1997-2007 yılları arasında Microsoft’ta yönetici pozisyonlarda bulunan Ciliv, önce Microsoft Türkiye’nin Başkanı, ardından 2002-2005 yılları arasında Microsoft Office’in Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Microsoft Office, bu yıl 80 milyar doların üzerinde gelire ulaşmıştır.

Ciliv, Boston’da 1987-1997 arasında bir arkadaşıyla kurduğu Novasoft Systems Inc.’in Başkanı ve CEOsu olarak görev yapmıştır.